Portfel kryptowalut – ranking. Jaki portfel bitcoin wybrać?

| 0 Komentarzy
Jaki portfel kryptowalut wybrać? Oto ranking najlepszych portfeli bitcoin.

Kryptowaluty zyskują na popularności. W związku z tym rośnie zainteresowanie możliwościami ich przechowywania, w czym pomagają specjalne portfele. Mogą one przybrać formę cyfrowej chmury, specjalnego oprogramowania lub urządzenia sprzętowego. Do dyspozycji zostają oddane rozwiązania online i offline. Każdy użytkownik musi jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie ma się tu do czynienia z cyfrową wersją tradycyjnego portfela. Zyskuje się tylko dzięki temu możliwość dostępu do miejsca, gdzie znaleźć można monety, jakie swoje istnienie zawdzięczają wciąż udoskonalonej technologii blockchain.

Portfel kryptowalut — co to jest i do czego służy?

Nigdy nie można dopuścić do tego, aby aktywa cyfrowe były przechowywane na krypto giełdach. Owszem, są to dobre miejsca do wymiany wirtualnych monet. Jednak ich przechowywanie powinno odbywać się w portfelu kryptowalutowym. Jest to specjalne miejsce, gdzie przechowuje się prywatny klucz, jaki bezpośrednio powiązany jest z posiadanymi aktywami cyfrowymi.

Oprócz tego znajdzie się tu miejsce dla klucza publicznego. Innymi słowami, jest to adres, który pozwala na przesłanie Bitcoinów od innych graczy kryptogiełd. Należy pilnować swojego hasła do portfela, który stanowi ciąg znaków i cyfr. Osoby, które nie mają do niego dostępu, nie mogą tego hasła złamać. W przypadku portfeli offline mówi się o tzw.”portfelach papierowych”.

Zabezpieczenia portfeli do kryptowalut

Tzw. seed można zakwalifikować do dodatkowego zabezpieczenia, które indywidualnym portfelom kryptowalutowym jest w stanie zapewnić maksimum ochrony. Przy tworzeniu seed wykorzystano BIP 93. Pozwala on na wykorzystanie aż 2048 słów, co też umożliwia wykorzystanie różnych kombinacji. Jest to zabezpieczenie, jakie bazuje na anglojęzycznych słowach, jakie muszą występować w określonej kombinacji. Ich znajomość pozwala na dostanie się do cyfrowego portfela.

Zapamiętanie kombinacji słów może sprawiać trudność. Zaleca się jego zapisanie. Jednak kartki z tym hasłem nie powinno nosić się przy sobie, pozostawiać na wierzchu lub w podręcznym notatniku. Trzeba umieścić je w bezpiecznym miejscu, na przykład w sejfie (jeżeli jest taka możliwość), aby utrudnić do niego dostęp osobom niepowołanym.

Polecane są również portfele Bitcoin offline, jakie wymagają stworzenia kopii zapasowej. Jest to rozwiązanie, które podatne jest na mniejsze zhakowanie. Wielu użytkowników docenia wysoki poziom bezpieczeństwa i wygodę użytkowania portfela offline.

Inną z opcji zabezpieczenia jest możliwość skorzystania z cold wallet, czyli zimnego portfela. Daje on możliwość przechowywania wszędzie tam, gdzie się go kupiło. Zawsze istnieje możliwość przeniesienia cold wallet do gorącego portfela (cyfrowy portfel, który może być umieszczony w sieci wirtualnej, na własnym smartfonie lub komputerze). Cold Wallet można również przenieść do dowolnego rodzaju pamięci masowej, jaka nie jest na stałe podłączona do Internetu. Do dyspozycji są dedykowane urządzenia, jakie pomagają w przechowywaniu kryptowalut.

Do dyspozycji są także skrytki depozytowe w certyfikowanym skarbcu. Tego typu usługi pozwalają na deponowanie loginów i haseł do portfeli, cold wallet, prywatnych kluczy dostępowych.

 portfel bitcoin

Jak działa portfel kryptowalut?

Każdy portfel cyfrowych walut musi składać się z dwóch podstawowych elementów:

  • klucza publicznego;
  • klucza prywatnego.

Ten pierwszy to po prostu adres konta, który podaje się drugiej stronie w celu dokonania wpłaty. W ten sposób Bitcoiny znajdują się we właściwym miejscu. Ten drugi element składa się z aż 24 słów. Generator losowy pomaga w jego przypisaniu do danego użytkownika. Porównując go z tradycyjnymi kontami, jest to kod PIN lub hasło, jakie pomaga zapoznać się z zawartością cyfrowego portfela.

Istnieje możliwość wybrania jednej z czterech form cyfrowego portfela:

  • aplikacja w telefonie;
  • dedykowana strona internetowa;
  • Hot Wallet na komputerze;
  • dysk danych.

Piąta opcją są giełdy danych, jakie nie są polecane ze względu na wysokie ryzyko ataku hakerskiego.

Cyfrowy portfel pozwala na interakcję z rejestrem, który umożliwia zapisanie wszystkich zawieranych transakcji. Niezależnie od tego, czy jest to portfel Bitcoin, Electrum, Exodus lub inny, wszystkie działają na podobnej zasadzie. Podstawą są wyżej wymienione klucze.

Omawiając zasadę działania cyfrowych portfeli, należy zapoznać się także z pojęciem adresu publicznego, którego nie można mylić z wyżej wymienionym kluczem. Jest to zewnętrzny identyfikator portfela kryptowalutowego. Podczas kupna cyfrowych coinów ważne jest przesłanie odpowiedniej dokumentacji, która od sprzedawcy trafia bezpośrednio na adres publiczny użytkownika. Użytkownik musi pamiętać o jego podaniu podczas zawierania transakcji.

Podstawowe rodzaje portfeli do kryptowalut

Podstawowy podział to te dwie grupy, jakie były wymienione powyżej — gorące i zimne portfele.

Hot wallet

Nie są one fizycznym portfelem, jedynie oprogramowaniem. To dobra opcja dla tych, którzy często handlują. Należy jednak zadbać o bezpieczeństwo, ponieważ narażone są one na ogromną ilość ataków z zewnątrz. Gorące portfele można podzielić na następujące grupy:

  • pulpitowe — można z nich korzystać tylko na komputerze, co narzuca na użytkownika pewnego rodzaju ograniczenia dostępowe. Ma się jednak w tym przypadku do czynienia z mniejszą ilością ataków hakerskich;
  • mobilne — podobne do pulpitowych, jednak można z nich także korzystać w przypadku urządzeń mobilnych. Aby zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa (tego rodzaju portfele stają się częstymi ofiarami hakerów), należy pomyśleć o zastosowaniu technologii odcisków palców i Face ID;
  • online — można z nich tylko skorzystać logując się przy pomocy dedykowanej strony internetowej. Wygodne rozwiązanie, jakie pozwala na uzyskanie dostępu z dowolnego miejsca na ziemi, gdzie zapewniona jest transmisja danych. Jednak im większa ilość punktów dostępowych, tym większe ryzyko zaatakowania portfela cyfrowego.

Cold wallet

Nazywane portfelami sprzętowymi. Przyjmują one postać fizycznych nośników cyfrowych aktywów. Istnieje kilka opcji w jakich cold wallet może występować. Może być to dokument papierowy, który pozwala na przechowanie informacji o kodach, jakie posiadają dowód posiadania cyfrowych walut. Istnieje możliwość wykorzystania nośników USB. Inną opcją są systemy przechowywania plików. Ta ostatnia opcja pozwala nie tylko na sprzedaż i kupno, ale także na zachowanie pełnej kontroli, kiedy są w użyciu na komputerze. Z tego rozwiązania powinny skorzystać te osoby, jakie sporadycznie wykonują transakcje na kryptogiełdzie.

Ich zaletą jest mniejsze ryzyko narażenia na ataki hakerskie. Trzeba jednak zachować uwagę, aby nie doprowadzić do ich fizycznej kradzieży lub zagubienia. Nie można także zapomnieć o tym, jak uzyskać do nich dostęp. Zaleca się znalezienie dla nich bezpiecznego miejsca, gdzie osoby niepowołane nie będą miały dostępu.

portfel kryptowalut

Portfel sprzętowy i inne metody przechowywania kryptowalut

Nie ma jeszcze idealnego portfela dla cyfrowych aktywów. Co jednak nie wyklucza, że w przyszłości nie powstanie rozwiązanie idealne, które pozwoli na swobodne korzystanie z wirtualnych coinów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań sprzętowych wymienić można Ledger i Trezor. Firmy pozwoliły na to, aby zapewnić sprzęt, który różnić może się wykonaniem (na przykład stal, plastik). Różnice tkwią również w cenie oraz możliwością obsługi tylko wybranych kryptowalut. Mają one jednak wiele cech wspólnych. Jedną z nich jest możliwość obsługi tokenów ERC20 w sieci ethereum. Zapewniają one nie tylko kompatybilność z urządzeniami, ale także ze smartfonami, jakie posiadają macOS lub Androida.

Inne możliwości w przypadku przechowywania wielu cyfrowych walut jednocześnie oferują następujące portfele:

  • Enjin w wersji mobilnej,
  • Coinomi wersja desktopowa i mobilna,
  • Atomic Wallet wersja desktopowa i mobilna,
  • Exodus wersja desktopowa i mobilna.

Warto wiedzieć!

Bitcoin to tak naprawdę nie jest taka wielka nowość. Ta kryptowaluta powstala bowiem już… w 2009 roku!

Jak założyć portfel kryptowalut?

Jest to uzależnione od tego, z jakim dokładnie krypto portfelem ma się do czynienia.

Hot wallet wymaga instalacji odpowiedniego oprogramowania, które dedykowane jest dla danego portfela. Użytkownik będzie musiał ustawić dane dostępowe. Jak jednak wiadomo, jest do wyboru wiele rodzajów gorących portfeli. Ich założenie nie stanowi problemu, o ile ktoś będzie stosował się do instrukcji, jaka dedykowana jest dla każdej z oferowanych możliwości.

Portfele sprzętowe wymagają konfiguracji, która uzależniona jest od tego, z jakim urządzeniem będzie się miało do czynienia.

Ledger, po podłączeniu do USB, wymagać będzie ustawienia kodu PIN, który należy zapamiętać, aby w przyszłości móc logować się za jego pomocą. Należy zapisać także kombinację seed, o jakiej była mowa powyżej. Kombinację 24 słów należy schować do bezpiecznego miejsca, ponieważ nie będzie ona potrzebna do każdego logowania. Seed wykorzystywany jest na ogół wtedy, kiedy portfel sprzętowy zostanie zagubiony, jednak bez trudu będzie można mieć dostęp do jego zawartości. Ledger wymaga także zainstalowania odpowiedniej aplikacji, która pomagać będzie między innymi w przesyłaniu cyfrowych aktywów.

Portfel papierowy można założyć po wygenerowaniu klucza prywatnego — co jest możliwe dzięki dedykowanym stronom, gdzie dostępny jest otwartoźródłowy generator oparty na JavaScript. Podczas generowania klucza do wykorzystania prywatnego, warto pomyśleć o wyłączeniu Internetu, co jest w stanie zapewnić większe bezpieczeństwo. Chociaż, nie minimalizuje ryzyka ataku w 100%.

Ranking

Najlepsze portfele do kryptowalut

Cyfrowe coiny można aktualnie wykorzystywać na różne sposoby. Często stanowią one formę inwestycji kapitałowej lub środek płatniczy. Niezależnie od tego, jak kryptowaluty będą wykorzystywane, należy zadbać o obecność miejsca, gdzie będzie można je bezpiecznie przechowywać. Oto najlepsze portfele do kryptowalut.

Coinomi

Rozwiązanie, które dostępne jest na telefon, dzięki czemu cyfrowe aktywa zawsze znajdą się pod ręką. Do dyspozycji jest ponad 1700 tokenów i coinów. Aplikacja jest intuicyjna w obsłudze i bez problemu będzie można doprowadzić do wymiany cyfrowej waluty. Coinomi zalicza się do rodzaju portfeli niekustoidalnych. Umożliwiają one uzyskanie pełnej kontroli nad nad dysponowanymi kluczami prywatnymi. Dostępny jest on na Androida i na iOS. Aplikacja nie obsługuje jeszcze języka polskiego.

Coinbase Wallet

Twórcy Coinbase odpowiadają za stworzenie mobilnego, bezpłatnego portfela, który dostępny jest na Android i na iOS. Coinbase to jedna z najpopularniejszych platform do wymiany cyfrowych walut. Ich portfel w podstawowej wersji ma do dyspozycji następujące zabezpieczenia: kod PIN, czujnik biometryczny. Dodatkowo można zdecydować się na uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Wśród funkcji, które warto wymienić, należy wspomnieć o możliwości wydawania cyfrowych pieniędzy, ich przesyłenie i odbieranie oraz przechowywanie prywatnego klucza.

Electrum

Wykorzystuje niewielkie zasoby. Dzięki utrzymaniu pełnej kontroli nad walutami, osoby trzecie nie będą w stanie zamrozić aktywów lub też ich zagubić. Bazuje on na SPV oraz serwerach z listy, jakie wybierane są losowo. Cechuje go budowa deterministyczna. Do dyspozycji jest w wersji mobilnej. Należy jednak zadbać o stworzenie kopii zapasowej i ustawieniu hasła dostępowego, aby w przypadku zagubienia urządzenia, nikt niepowołany nie mógł z Electrum korzystać. Istnieje możliwość korzystania z Tora.

Exodus

Desktopowe rozwiązanie, które można wykorzystać w systemie Windows, macOS i Linux. Istnieje możliwość jego wykorzystania jako wtyczka w przeglądarce lub w wersji mobilnej. Można dokonać integracji z cold wallet — Trezor One oraz Trezor Model T. Jest to opcja polecana ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa. Osoby, jakie posiadają Exodus, mogą korzystać z giełdy ShapeShift.

ZenGo

Umożliwia obsługę wielu walut. Dostępny w wersji mobilnej. Bazuje na unikalnym mechanizmie, który ułatwia przechowywanie prywatnego klucza. Zakup kryptowalut możliwy jest dzięki aplikacji. Zapewnia on (jako jeden z niewielu) sprzedaż kryptowalut. Pierwsza wersja portfela została uruchomiona w 2019 roku. Jednak dwa lata później można było cieszyć się jego pełną wersją. Użytkownicy mają do czynienia z obliczeniem wielostronnym (MPC). To rozwiązanie pozwala na przechowanie części kluczy na serwerze udostępnianym przez założycieli — firmę ZenGo. Druga część znajduje się na posiadanym urządzeniu.

Wybór portfela kryptowalut powinien być podyktowany kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest ilość inwestycji, które będzie się robić. Drugim — kwota, która będzie w nim umieszczona. W przypadku małych kwot polecane są portfele, które dostępne są w formie aplikacji mobilnych. Dla pozostałej części osób najdogodniejszym rozwiązaniem są hot wallet.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.